ZUZANA LAZAROVA OUT FROM THE SHADOW / WYJŚCIE Z CIENIA – KRAKÓW

Wystawa oraz wieczór poetycki z udziałem Radka Krzyżowskiego

Wernisaż: 24.04.2014 godz. 19.00
Koncert zespołu Music Way godz. 20.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie ze sztuką Zuzany Lazarovej Out from the shadow. / Wyjście z cienia to kolejna wystawa fotografii organizowana przez andel’s Hotel Kraków oraz firmę Warimpex, w ramach cyklu ANDELS PHOTO.
W trakcie wernisażu Radek Krzyżowski odczyta wiersze artystki, a o godzinie 20.00 odbędzie się koncert zespołu Music Way.

Wystawę będzie można oglądać w andel’s Hotel Kaków w dniach 24.04.2014–15.05.2014.

Według powszechnych wyobrażeń fotografia tworzy odbicie rzeczywistości, cienie obiektów. Jednak obecnie sama staje się rzeczą, artefaktem, powstającym nie tylko dzięki procesowi technologicznemu, ale dzięki magicznej operacji, która wydobywa z realności nową realność, czasami bardziej, a czasami mniej analogiczną do tej pierwotnej. Fotografia zatrzymuje powierzchnię świata i – co już znacznie rzadsze – również to, co jest pod nią: drażliwą strukturę, w której aż roi się od kształtów i znaczeń niedających się pojąć klasyczną logiką, ale możliwych do odczucia i odgadnięcia. Zuzana Lazarová poprzez swoje metamorfozy strachu, dotkliwą cielesność i wręcz frenetyczne ukazywanie nieobecnych przedmiotów pożądania, w których odniesienia erotyczne przeplatają się z motywami roślinnymi i zwierzęcymi, odsłania widok tego, co inaczej pozostałoby przed nami w ukryciu: niepokojącą urodę świata, która często jest dla nas dostępna już tylko poprzez sztukę.

Zuzanna Lazarova młoda czeska fotografka i poetka. Urodzona w 1986 ukończyła fotografię w Instytucie Komunikacji Wizualnej i Sztuki w Pradze oraz historię i teorię sztuk pięknych w Brnie. W centrum jej zainteresowań znajduje się czeska awangarda w okresie międzywojennym, a więc w czasie, gdy powstały liczne literackie i literacko-artystyczne ugrupowania, z których większość niestety nie przetrwała II Wojny Światowej. Jest członkiem Czeskiej Grupy Surrealistów. Zuzana Lazarova brała udział w wielu wystawach między innymi w Międzynarodowej Wystawie Sztuki Surrealistycznej JINÝ VZDUCH, czy FOTO EXPO 2013 w Pradze. Jej poezja została opublikowana w antologii najlepszych czeskich poematów 2013. Wszechstronność zainteresowań i umiejętności pozwala realizować jej bardzo różnorodne projekty. Opracowała między innymi animacje i sceny do ostatniego filmu Jana Švankmajera Przeżyć swoje życie (Přežít svůj život) czy projekt składu i ilustracji dla magazynu krytyczno-teatralnego HYBRIS. Zuzana Lazarova i Vaclav Švankmajer prowadzi galerię Gambra, która skupia się na współczesnej sztuce surrealistycznej oraz art brut. Od czterech lat współpracuje z magazynami Analogon i A2.

www.zuzanalazarova.com
www.facebook.com/ztlazar