Światło – Czułość Dobrawa Borkała

Serdecznie zapraszamy do hotelu andel’s Łódź na wernisaz wystawy światło -czułość Dobrawy Borkały. Wystawa organizowana przez andel’s Hotel Łódź oraz firmę Warimpex, w ramach cyklu ANDELS PRESENTS.

Wernisaż: 22.08.2014 godz. 19.00

Wrażliwość na światło jest źródłem percepcji wizualnej. W przypadku człowieka zakończonej konstrukcją obrazka dzięki pracy układu nerwowego. Dobrawa zastanawia się, w jaki sposób ludzki aparat poznawczy kształtuje naszą rzeczywistość. Ćwiczy uważność.

Cykl „światło-czułość” to próba eksploracji wielowymiarowości, kontinuum jasności i ciemności. Chęć wydobycia wielu znaczeń i równoległego kwestionowania ich. Stąd kolażowa praca z elementami zastanymi – zestawianie ich w symultaniczny, nielinearny sposób poprzez oświetlenie.

Dobrawa Borkała urodziła się w 1990 roku w Nowym Jorku, wychowała w Polsce.

W 2013 roku ukończyła psychologię kliniczną w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Równolegle studiowała w École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu, gdzie obecnie przygotowuje dyplom poświęcony percepcji roślin.

Tworzy przede wszystkim rysunki, które pełnią funkcję notatek pozwalających pewne zjawiska usystematyzować, skonfrontować i zaakceptować, krótkie filmy nazywane przez nią ruchomymi rysunkami, a także asamblażowe rzeźby, w których łączy formy naturalne z odpadami wyrzucanymi przez ludzi.

Realizuje akcje artystyczne i prowadzi warsztaty w areszcie kobiecym na Olszynce Grochowskiej, w ramach których przygotowuje z więźniarkami m.in. komiks „Luna”. Współtworzy magazyn osadzonych „W kratkę”.

W listopadzie 2013 roku debiutancką wystawę artystki „Chciałabym, żebyście wszyscy mnie pokochali” pokazała warszawska galeria m² [m kwadrat]. Na początku 2014 roku przygotowała indywidualną wystawę w paryskiej L’inlassable Galerie, z którą od kilku lat współpracuje. Brała także udział w kilkunastu wystawach zbiorowych m.in. w Biennale Rysunku w Cité internationale des Arts w Paryżu.

http://dobrawab.blogspot.com/

http://www.m2.art.pl/

Wystawę będzie można oglądać w lobby głównym hotelu andel’s w Łodzi w dniach 22.08.2014-10.09.2014