Michał Gayer Zmęczone ciało, zamkniete oczy.

Serdecznie zapraszamy do hotelu andel’s Kraków na wystawę Michała Gayera „Zmęczone ciało, zamknięte oczy” organizowaną przez andel’s Hotel Kraków oraz firmę Warimpex we współpracy z warszawską Galeria Monopol

Wernisaż: 29.09.2016 (czwartek), godz. 19:00

Wystawa: 30.09-18.10.2016

Kurator Anna Ciabach

Wystawa “Zmęczone ciało, zamknięte oczy” to nawiązanie do artystycznego eksperymentu, którego punkt początkowy wyznaczył performance Michała Gayera wykonanyMichał-Gayer-Zmęczone-Ciało-2016-tusz-kredki-papier-297x210mm m w Gdańsku na parkingu przed opuszczonym budynkiem. Artysta po męczącym dniu usiadł w fotelu samochodu i przez dłuższy czas skupiał się na reakcjach swojego ciała i umysłu, notując własne odczucia. Tego momentu nikt nie obserwował, nie powstała obiektywna rejestracja w formie obrazu, czy dźwięku. Wszystko działo się w ciele artysty, którego umysł przetwarzał bodźce odbierane przez zmęczone zmysły i formułował na bieżąco ich literacki opis. Na bazie tekstu powstał rysunek w formie diagramu, obrazującego najważniejsze momenty przebiegu “seansu”. Sam wernisaż wystawy będzie kolejnym etapem tego performatywnego eksperymentu i ujawni nowe wersje zapisu i interpretacji podobnego zdarzenia.
“Zmęczone ciało, zamknięte oczy”, to wystawa o komunikacji w bardzo pierwotnym znaczeniu tego słowa. O tym, jak nasze ciało informuje nas o stanie, w jakim się znajduje. Jak odczytujemy nasz stan psychofizyczny. Co powstaje, kiedy próbujemy przekazać to innym, których zmysły na nowo interpretują nadany przez nas komunikat? Jest to też w pewnym sensie próba poszukiwania źródeł emocji i doświadczeń, skłaniających nas do kreacji.
Interesujący kontekst tworzy przestrzeń hotelowa, służąca odpoczynkowi, której design celuje w odprężenie ciała i umysłu zmęczonego gościa.
Michał Gayer to artysta-trickster, nieustannie odwracający znaczenia i interpretacje swoich prac. Kiedy wciela się w postać “Cowbey Cowboji” jest współczesnym odpowiednikiem kowboja, jednocześnie kontestującego i kontemplującego ulotność miejskiego życia. Innym razem staje się gorliwym rekonstruktorem filtrowanych przez podświadomość skrawków codzienności, jak w przypadku odtworzenia pokoju młodszej siostry (“Mieszkanie w pokoju młodszej siostry”, 2011).
Interesują go też stany graniczne dla ludzkiego ciała i umysłu, czego ekstremalnym przykładem było podwieszenie się artysty do góry nogami pod sufitem galerii, tak, że goście wernisażu dopiero po chwili zauważali odwróconą postać i orientowali się, że nie jest manekinem (“Stanie na suficie”, 2016).
Michał Gayer urodził się w 1984 roku i ukończył studia w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Powiedzieć o nim, że to artysta multimedialny, to za mało, z zaskakującą bowiem swobodą używa wszelkich możliwych środków i narzędzi sztuki, od tych klasycznych, jak malarstwo czy rysunek, po zaskakujące rozwiązania rzemiosła i inżynierii.