Serdecznie zapraszamy do Hotelu andel’s Łódź na wystawę „Mamy czas” organizowaną przez Hotel andel’s Łódź oraz firmę Warimpex w ramach cyklu ANDELS QUARTER.
Artyści: Karolina Breguła, Monika Drożyńska, Rafał Milach, Joanna Piotrowska
Kuratorka: Katarzyna Sagatowska
Wernisaż: 10.09.2015 (czwartek), godz. 19:00
Wystawa: 11.09-10.10.2015
Wystawie towarzyszy książka zaprojektowana przez Anię Nałęcką, w której, obok prac z wystawy, znajdzie się opowiadanie Filipa Zawady „Kruki żyją najdłużej”.
W dniu wernisażu w hotelu, na godz.18:00 zapraszamy do Galerii Wschodniej przy ul. Wschodniej 29 lok. 3. na otwarcie partnerskiej wystawy: Łukasz Filak „To nie będę ja”.
„Mamy czas”
Przyjazd i wyjazd, początek i koniec. Podczas pobytu w hotelu w szczególny sposób doświadczamy czasu. Andel’s jest w tym kontekście miejscem wyjątkowym, przeszłość jest tu bowiem stale obecna w teraźniejszości. Bryła i elementy dawnej fabryki Izraela Poznańskiego decydują o obecnej formie hotelu i wpływają na jej przyszły rozwój. Wystawa „Mamy czas” jest refleksją nad znaczeniem czasu. Prezentowane prace w różny sposób odnoszą się do tego pojęcia. W każdej z nich można również odnaleźć „nici”, które łączą ją z miejscem ekspozycji – hotelem lub miastem Łódź. Wystawa składa się z dwóch części: publicznej – umieszczonej w holu oraz prywatnej – prezentowanej w hotelowych apartamentach.
Przestrzeń publiczna:
W cyklu fotografii „Historie sztuki” Karoliny Breguły czas nie ma początku ani końca – biegnie chaotycznie, nieoczekiwanie powracając i zataczając pętle. Artystka nawiązuje do dzieł, które wyznaczają punkty na linii czasu historii sztuki XX wieku, jak „Fettecke” Josepha Beuysa, „La Nona Ora” Maurizio Cattelana, czy „Kompozycja przestrzenna 4” Katarzyny Kobro. U Breguły punkty te, zamiast pozostać na coraz odleglejszych stronach podręczników do historii sztuki, przemieszczają się, objawiając współcześnie jako absurdalne i niepokojące wykwity na codzienności zwykłych bohaterów.
Prace Rafała Milacha z serii „Bardzo piękny projekt” powstały w wyniku podróży artysty do miejsc takich jak Łódź czy Górny Śląsk, przestrzeni poprzemysłowych kojarzonych zwykle z brutalną transformacją i surowością wizualną. Milach daje odwiedzanym miejscom możliwość autopromocji – zareklamowania swojego piękna i sukcesów poprzez prezentację zwycięzców lokalnych konkursów. Ania Sztuba – mistrzyni tańca z ogniem, Dynami Mouse Golden Autumn – najpiękniejsza mysz i Iso – najpiękniejszy pies z Łódź Pet Fair 2007, albo mistrz w staniu na rękach profesor Jan Ślężyński, który w wieku 80 lat wykonał 201 stójek w 27 minut. Każdy z bohaterów cyklu znalazł swój czas. Każdy jest najlepszy.
Przestrzeń prywatna:
„Połowa całości” Moniki Drożyńskiej jest osobistą opowieścią o początku i rozwoju, o zmienności i niezmienności wizerunku w funkcji czasu. To autoportret w procesie składający się z reprodukcji tego samego zdjęcia, które zostało wydrukowane na tkaninach, a następnie sprute przez artystkę na kilkadziesiąt różnych sposobów. Praca z serii „Haft miejski 3” to z kolei instalacja site-specific na jednej z hotelowych firan, wykonana przy użyciu techniki haftu ręcznego. Haftowanie jest dla artystki działaniem politycznym, tak jest i tym razem. Drożyńska przedstawia swoją osobistą refleksję na temat historii fabryki Poznańskiego.
Joanna Piotrowska poddaje analizie złożoność relacji międzyludzkich, zwłaszcza w rodzinie. W serii czarno-białych fotografii przywołuje przeszłość poprzez rekonstrukcję zdjęć z rodzinnych albumów. Powtórzone pozycje ciał i gesty są niejednoznaczne. Uścisk dłoni może być odbierany zarówno jako wspierający, jak też opresyjny. Zdjęcia są statyczne. Prezentowane postaci zamarły, czas się zatrzymał. Tytułowe „Frowst” oznacza zaduch. Bliskość może prowadzić do duszności. Jak wybrnąć? W kolejnej serii Piotrowska odtwarza pozy zaczerpnięte z technik samoobrony. Widzimy zmaganie, jednak i tu brak jednoznaczności. Nie wiadomo kto się broni, kto atakuje. Ponownie robi się duszno.
Katarzyna Sagatowska, kuratorka wystawy
Artyści
Karolina Breguła (ur. 1979), artystka multimedialna, autorka filmów, fotografii, wydarzeń performatywnych i instalacji. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (obecnie doktorantka na tej uczelni). W swoich pracach w dowcipny sposób podejmuje się analizy sztuki, przygląda się jej odbiorcom i poszukuje miejsca dla dziedzictwa we współczesnej codzienności. Autorka takich projektów, jak „Fire-Followers” (2013), „Biuro tłumaczeń sztuki” (2010), „Niech nas zobaczą” (2003). Laureatka drugiej nagrody w konkursie Spojrzenia 2013 i trzeciej nagrody Samsung Art Master 2007. Stypendystka MKiDN, Młodej Polski i Funduszu Wyszehradzkiego. Wystawy, m.in.: Jewish Museum w Nowym Jorku, 55. Biennale Sztuki w Wenecji, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zachęta Narodowa Galerii Sztuki. Prace w kolekcjach CSW Zamek Ujazdowski i CSW Znaki Czasu w Toruniu.
Monika Drożyńska (ur. 1979), artystka i projektantka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projektuje ubrania, haftuje, pracuje z tkaniną, którą często wykorzystuje w akcjach społecznych oraz instalacjach w przestrzeni publicznej. W latach 2004-2010 prowadziła Punkt, nazywany pierwszym konceptstorem w Polsce. Laureatka konkursu British Council International Young Fashion Entrepreneur. Stypendystka MKiDN oraz Visegrad Artist Residency Program. Finalistka konkursów Kulturalne odloty Gazety Wyborczej oraz Kulturysta Roku radiowej Trójki. Dwa razy nominowana do Paszportów Polityki. Wystawy, m.in.: CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, MuseumsQuartier w Wiedniu oraz European Culture Association w Stambule. Prace w zbiorach Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz kolekcji Deutsche Bank.
Rafał Milach (ur. 1978), fotograf, twórca książek, kurator. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie doktorant i wykładowca na tej uczelni). Od ponad 10 lat realizuje projekty poświęcone transformacji w krajach rosyjskojęzycznych i Europie Środkowo-Wschodniej. Autor książek „The Winners”, „Black Sea of Concrete”, „7 Rooms”. Stypendysta MKiDN, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat konkursów: World Press Photo, Pictures of the Year International, New York Photo Festival Awards. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Wystawy, m.in. C/O Berlin i Zachęta Narodowa Galerii Sztuki. Prace w zbiorach Kiyosato Museum of Photographic Arts w Japonii, Muzeum w Gliwicach, C/O Berlin i Brandts w Odense (Dania).
Joanna Piotrowska (ur. 1985), fotografka i autorka instalacji. Absolwentka Royal College of Art w Londynie. W swoich pracach koncentruje się na analizie sytuacji opresyjnych, formalnie nawiązując do stylistyki klasycznego czarno-białego dokumentu. Laureatka Jerwood/Photoworks Award oraz nagrody głównej w konkursie First Book Award za cykl „Frowst”, który ukazał się w formie książkowej nakładem brytyjskiego wydawnictwa MACK. W 2014 roku znalazła się na liście stu osób redefiniujących styl i kulturę wybranych przez magazyn Dazed. Wystawy, m.in.: londyński Institute of Contemporary Arts, Hayward Gallery i Science Museum oraz w Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Rosji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Łotwie. Prace w zbiorach National Photography Collection w Bradford i Northern Gallery of Contemporary Arts w Sunderland.
Filip Zawada (ur. 1975), muzyk, fotograf, pisarz i poeta. Absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Studiował w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie. Wydał książki: „System jedynkowy” (1997), „Bóg Aldehyd” (1998), „Snajper” (2004), „Świetne sowy” (2013) oraz „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” (2014). Za prozy „Psy pociągowe” (2011) i „Pod słońce było” (2014) był nominowany do prestiżowej Nagrody Literackiej Gdynia. W 2011 r. ukazał się jego debiutancki album fotograficzny „Drewniane gody”. Grał w zespołach AGD, Pustki i Indigo Tree. Obecnie gra sam w swoim własnym zespole ITOITO. W roku 2014 został Mistrzem Polski w łucznictwie polowym. Codziennie pisze bloga na www.filipitoito.com.
Partner wystawy: Profilab
Patroni medialni: Artinfo.pl, contra doc!, FotografiaKolekcjonerska.pl, MAGENTA MAG, MaleMEN, NOTES.NA.6.TYGODNI, TVP Łódź