Małgrzata Kosiec ABSTRACT

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezyden Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej

Serdecznie zapraszamy do hotelu andel’s Łódź na wystawę Małgorzaty Kosiec „ABSTRACT”

+ Koncert Sebastiana Madejskiego – „Pośpiewy fragmentaryczne” godz 20.00

Wystawa organizowana jest przez andel’s hotel Kraków oraz firmę Warimpex, w ramach cyklu ANDELS PRESENTS.
Wernisaz 16.04.2015 godz 19.00
Kuratorka wystawy Agnieszka Gniotek

W trakcie wernisażu odbędzie się koncert Sebastiana Madejskiego – „Pośpiewy fragmentaryczne”

Triumf woli
Pierwsze obrazy abstrakcyjne Małgorzaty Kosiec, które ujrzały światło dzienne kilka lat temu, dla wielu wielbicieli jej twórczości i znawców dotychczasowego dorobku były prawdziwym zaskoczeniem. Nieliczni zauważyli konsekwencję, z jaką autorka dążyła w kierunku abstrakcji, jako próby zawładnięcia przestrzenią. W perspektywie ostatnich 15 lat jej artystycznego dorobku można nawet zaryzykować tezę, że powstające obecnie wielkoformatowe malarstwo abstrakcyjne to ujarzmiona wersja ekspresjonistycznej twórczości na papierze z początkowego okresu kariery Kosiec. Wtedy autorka realizowała kompozycje biologiczne w temacie, skoncentrowane na człowieku, ale emanujące rozmachem i wolnością, jaka obecnie znajduje perfekcyjne odzwierciedlenie w abstrakcji.
Nie jest tak, że abstrakcja zamknęła w malarstwie Małgorzaty Kosiec wątek figuratywny. Rozwija się do niego równolegle. Przynajmniej na razie ma dla Kosiec charakter bardziej prywatny, stanowi wyjątkowo indywidualną, autorską wypowiedź. Prywatny nie oznacza kameralny. Obcujemy z wielkoformatowymi kompozycjami, pełnymi rozmachu, o bardzo przemyślanej kompozycji, w większości emanującymi różnorodną paletą żywych barw i szczegółowym, wręcz drobiazgowym, wykończeniem. Warsztat w malarstwie Małgorzaty Kosiec pozostaje wartością najwyższą i niezmienną. W cyklu abstrakcyjnym pojawia się też, co jakiś czas, dla oddechu, praca monochromatyczna, gdyż ta seria obrazów buzuje różnorodnością i oferuje zaskakujące rozwiązania w każdym wariancie.
Artystka zawsze prowadziła z widzem grę, uwodząc jego wzrok i dopuszczając się niewinnych oszustw. Nie jest inaczej i tym razem. Płaskie obrazy stwarzają wrażenie przejmującej głębi, nieograniczonego rozlewania się kompozycji poza granicę kadru, trójwymiarowych, niezwykle skomplikowanych układów linii, budujących wielopoziomowe struktury. Stanowią nową propozycję w dziedzinie abstrakcyjnego myślenia, są flirtem pomiędzy geometrią a koncepcjami bardziej biologicznymi. Autorka nie odcina się tu od korzeni swojej twórczości, jej dekoracyjności, wielowarstwowości i popowych podniesień. Wyabstrahowała je jednak z konieczności operowania dosłownością i figuracją.
Ostatnie prace Kosiec są tryumfem artystki i kobiety. Wiem, że brzmi to pretensjonalnie, ale nie waham się użyć takiego sformułowania. Towarzyszę, jako obserwator, artystycznej drodze Małgorzaty Kosiec od 15 lat. Podziwiam ją za reżim artystyczny, twórczą wrażliwość i inteligencję, wytrwałość, wielką pracowitość, umiejętność ustanawiania priorytetów. Wiem, że abstrakcyjny cykl jej prac, tak silnie emanujący nieskrępowana ekspresją i dziewczęcą niemal radością, stanowi kwintesencje jej obecnego zadowolenia z życia. Za dobrze ją znam, żeby uznać ten punkt w jej karierze za punkt dojścia. Na pewno niedługo znowu nas zaskoczy nowymi malarskimi propozycjami. Na razie jednak napawam się jej wielkoformatowymi, abstrakcyjnymi obrazami, w których dostrzegam manifest autorki spełnionej.

Małgorzata Kosiec
Absolwentka ASP w Łodzi, dyplom z wyróżnieniem 2000r.
Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Finalistka programu International Young Art 2002 domu aukcyjnego Sotheby’s. Wystawy w Nowym Jorku, Tel-Avivie, Amsterdamie, Denver, Göteborgu, Malmö, Sztokholmie, Londynie oraz liczne w Polsce. Na stałe reprezentowana przez wiodące szwedzkie galerie w Göteborgu, Malmö i Sztokholmie. Obrazy w prestiżowych kolekcjach w Polsce (m.in. Fundacji „Zwierciadło”) i zagranicą: w USA, Szwecji, Holandii, (do jej kolekcjonerów należy m.in. współtwórca Microsoft i pierwszy kosmiczny turysta, Charles Simonyi). Doceniana za unikatową technikę portretową oraz połączenie nowoczesnych środków wizualnych z dziedzictwem wielkich mistrzów malarstwa. Twórczość artystki przebiega równocześnie w dwóch nurtach: tzw. portretach typograficznych, gdzie wizerunek budowany jest z warstw liter, słów i symboli oraz w abstrakcjach wielkoformatowych. Oba te nurty łączy wielowarstwowość, poszukiwanie głębi oraz tajemniczość.

Sebastian Madejski
Od 25 lat na co dzień lider formacji progresywnej BELTAINE IMPROVED z którą to zdobywał wiele nagród i nagrywa płyty. Wokalista o niespotykanej skali głosu i multiinstumentalista, współpracujący niegdyś z Władysławem Komendarkiem, Wojciechem Konikiewiczem czy Maciejem Cierlińskim. Obecnie współtwórca etno-elektronicznych TANCÓW SNU z Indią Czajkowską, folk-gotyckiego LOOPUS DUO z Robertem Jaworskim i progresywnego duetu z Liz Katrin – DAMA KRUK.
„Pośpiewy fragmentaryczne” – czyli maskarada dźwięków wykonywanych tylko jednym głosem ludzkim. Na poczekaniu zgrywane i zmultiplikowane na looper partie wokalne, melodie cerkiewne, operowe, afrykańskie, wyszeptane, wykrzyczane, niekiedy totalnie abstrakcyjne w wielu barwach w językach nieznanych podparte beatboxem …
Wystawę będzie można oglądać w lobby głównym hotelu w dniach 16.04-05.05 foyer na 1.
Następnie zaprezentowana zostanie w Galerii Sanockiej BWA w okresie czerwiec-sieprnień 2015 r.