Joanna Sarapata

JoannaSarapata_VIVA_0115
fot. Piotr Stokłosa

Joanna Sarapata – od 1987 roku wystawia swoje prace w wielu krajach w całym świecie, w tym m.in. we Francji, gdzie od lat mieszka. Od 1998 roku prezentuje swoje prace również w Polsce.

Joanna Sarapata w 1987 roku ukończyła z wyróżnieniem francuską Ecole Superieur des Beaux Arts. W archiwum Szkoły pozostawiono jej dziewięć prac.
W latach 1984 – 2008 mieszkała i tworzyła w San Tropez, Paryżu, Barcelonie. Wystawiała swoje obrazy we Francji, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, USA, Chińskiej Republice Ludowej. W 1996 roku zdobyła główną nagrodę w konkursie na plakat, organizowanym przez Operę Paryską.
Zajmuje się przede wszystkim malowaniem aktów kobiecych na płótnie, papierze, szarym kartonie używając w swoich pracach różnych rodzajów farb i technik malarskich. Drugim ważnym tematem w jej twórczości są kobiety baletnice w tanecznych uniformach które zaczęła malować w 1986 roku podczas prób baletu do spektakli w National Opera de Paris.
Charaktery, osobowość i nastroje kobiet, które maluje pokazuje w ułożeniu ciała, gestach, charakterystycznych ruchach uchwyconych pędzlem.
W swoich pracach miesza nie tylko kolory, ale też gatunki farb, co powoduje, że na obrazach można zobaczyć intrygujące efekty kolorystyczne.

Jej prace znajdują się w zbiorach wielu uznanych kolekcjonerów sztuki współczesnej.
Wśród miłośników i klientów jej prac znajduje się wiele znanych osób, m.in. Jose Carreras, Placido Domingo, Elton John, Patricia Picasso, John Raid, Rami Grumach, Rossy de Palma, Małgorzata Bela i Gene Gutowski.