Jerzy Koba. Sztuka portretowania

Wernisaż i wystawa prac.

Wernisaż i wystawa prac.

14 marca 2024r. godzina 19:00 Vienna House By Wyndham Andel’s Łódź.

Lobby hotelu. Wstęp wolny.

Jerzy Koba

Urodzony w 1955 roku w Łodzi, członek ŁTF-u w Łodzi. W 1979 r. był jednym z współzałożycieli grupy Łódź Kaliska g.t. W tym czasie wystawiał w najważniejszych polskich galeriach w Polsce, np. Malej Galerii w Warszawie czy Jaszczurowej Galerii Fotografii w Krakowie.

Sztuka portretowania.
Na wystawie pt „Sztuka portretowania” pokazujemy ponad trzydzieści prac, w tym charakterystyczny styl portretu rozwijany w XXI wieku poszukujący wartości klasycznych związanych z pięknem, harmonią, ładem opierającym się na tradycji antycznej i manifestującej się w malarstwie dojrzałego renesansu włoskiego. Artysta rzadziej sięga do innych wartości estetycznych, w tym tradycji malarstwa barokowego, stosując kontrastową grę światłocienia i dynamizowanie układu kompozycyjnego, wyznaczonego diagonalnymi liniami.
Jerzy Koba portretując od wielu lat w swoim atelier przyjaciół i znajomych, ale także o charakterystycznej fizjonomii, tworzy swoisty katalog osobistości świata kultury, nie tylko łódzkiej. Poszukuje idealnego kontaktu z modelem, który ma zamanifestować piękno lub rzadziej ekspresję postaci przy pomocy charakterystycznej formy i wyrafinowanego oświetlenia, które jest bardzo istotnym elementem prac obok mimiki twarzy, gestu dłoni, stroju i przedstawianych rekwizytów. Taki rodzaj fotografii wyrasta z tradycji fotografii XIX wieku, tzw. fotografii zakładowej (Karol Beyer, Walery Rzewuski) oraz współczesnego portretu, którego wybitnymi przedstawicielami byli m.in.: Yousuf Karsh, Irving Penn, Richard Avedon, a w Polsce jest nim wybitny portrecista Krzysztof Gierałowski.