Dorota Podlaska Każda podróż to nowy dom

Serdecznie zapraszamy na wystawę Doroty Podlaskiej pt. „Każda podróż to nowy dom” organizowaną przez Warimpex oraz hotel andel’s Łódź by Vienna House w ramach cyklu ANDEL’S PRESENTS

Wernisaż: 23.02.2017 (czwartek), godz. 19:00
Wystawa: 24.02-31.03.2017

kuratorka: Anna Ciabach

Wystawa Doroty Podlaskiej to prezentacja prac pochodzacych z kilku wcześniejszych cykli, dla których wspólnym mianownikiem jest idea współczesnego społeczeństwa jako zbiorowości znajdującej się w nieustannym ruchu. Z dnia na dzień zwiększa się prędkość, zasięg i częstotliwość naszych podróży; jakbyśmy byli tytułowymi “Biegunami” z powieści Olgi Tokarczuk, wierzącymi, że ciągłe przemieszczanie się uchroni nas przed tym, co złe.
Nawet wycięte z aluminiowej blachy, malowane postaci “zwykłych ludzi” wędrowały z jednej instalacji artystki do drugiej (“Ziemiajest płaska”, Poznań, “Boat People”, Bydgoszcz, Düsseldorf, Gdańsk), by teraz rozpierzchnąć się po hotelowym lobby, gdzie niby to “odpoczywają w biegu”.


To właśnie te, mniej lub bardziej, komfortowe hotele – nasze tymczasowe mieszkania na jedną lub kilka nocy – starają się, w miarę możliwości, łagodzić tęsknoty dopadające w godzinie odpoczynku. Trudniej jest, kiedy opuszczamy nasz prawdziwy dom na dłużej, czasem na zawsze. Podczas performansu “Lekarstwo na tęsknotę” z 2009 roku, artystka sprzedawała za symboliczną kwotę domowej roboty medykamenty na typowe “przypadłości” imigranckiej społeczności handlującej na nieistniejącym już dziś Stadionie X-lecia w Warszawie. Do intensywnego doświadczenia owego “miasta w mieście”, ruchliwego i nietrwałego, nawiązują wielkoformatowe fotografie z cyklu “Prosto, za garniturami w prawo”, pokazujące ówcześnie największy bazar w Europie z lotu ptaka. Niedoskonała architektura straganów stanowi bowiem kwintesencję nomadycznego życia w mieście na równi z nowoczesnymi hotelami, lotniskami, czy centrami handlowymi.

Dorota Podlaska – wystawiała swoje prace m. in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, CSW Łaźnia w Gdańsku. Uczestniczyła w programach rezydencyjnych w Finlandii, Francji, Włoszech, Korei Południowej i Japoni. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem, ale tworzy też obiekty, instalacje, performanse oraz projektuje książki.