DEBUTS (edition 2015) @ Krakow Photo Fringe

Hotel Anders,s Kraków oraz firma Warimpex serdecznie zapraszają na wystawę fotografii odbywającą się w ramach festiwalu Krakow Photo Fringe

wernisaż: 14.05 2016 r godz 20.00

Wystawa odbywa się w ramach cyklu ANDELS PHOTO i będzie dostępna dla zwiedzających w foyer na 1 piętrze hotelu andel’s w Krakowie do 12.06.2016

DEBUTS (edycja 2015) DEBUTS jest pierwszą w Polsce kompleksową inicjatywą, której celem jest promowanie najbardziej utalentowanych, wschodzących polskich fotografów. Projekt bazuje na przeglądzie© Adrian Jaszczak - DEBUTS 2015 portfolio przeprowadzanego przez międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą fotografowie, wydawcy i galerzyści. Wyniki projektu są przedstawiane w specjalnej książce (wysyłanej do 100 najważniejszych na świecie instytucji działających na polu fotografii) oraz na wystawie, którą można oglądać wyłącznie podczas wydarzeń fotograficznych. Wystawa jest swoistym przewodnikiem po tym, co aktualnie dzieje się w polskiej fotografii. Tych 55 fotografów, wybranych spośród 167, ma przed sobą jeszcze wiele do zrobienia. Oni wciąż poszukują, choć o wielu można już powiedzieć, że reprezentuje świadomą i przemyślaną fotografię. Bez względu jednak na poziom umiejętności, obok ich zdjęć nie można przejść obojętnie. Czy to zapis codzienności, fotografia modowa czy kreacyjna – zawsze jest intrygująca, czasem prześmiewcza, a niekiedy wręcz obrazoburcza. Ich zdjęcia wynikają z potrzeby ich zrobienia, a nie z przymusu. Są zrobione bez nadęcia, oszczędnie w środki wyrazu, wręcz ascetycznie. Zmuszają nas do zwolnienia tempa, refleksji, zastanowienia. Nie są to zdjęcia, które chcą jedynie coś pokazać, czy przedstawić; zdjęcia, o których zapominamy chwilę po ich zobaczeniu. One pochłaniają swoją kompozycją, poruszają wyobraźnię, uwalniają myśli. „Obecnie fotografia światowa przechodzi przez burzliwy okres. Od fotoreportażu po fotografię modową i inne, bogactwo wyobraźni tworzy nowe wzorce myślowe popychając i przesuwając zasięg fotografii do miejsc, w których do tej pory nie była obecna. Patrząc na niektóre z prac polskich wschodzących fotografów, jest oczywiste, że również i tutaj mamy do czynienia z tymi zjawiskami. Obserwujemy tu przykłady wyjątkowej fotografii wyznaczającej granice wyrazu wizualnego i stylistyki w różnych gatunkach fotografii. To bardzo pokrzepiające widzieć jak nowe pokolenie fotografów z Polski pomaga nam dzisiaj odnaleźć własną drogę.“ (Ron Haviv, VII Photo)

Fotografowie: Dariusz Bareya, Marta Berens, Paweł Biedrzycki, Alicja Bloch, Paweł Bogumił, Tomasz Böhm, Kinga Brocka, Michał Czech, Katarzyna Dybowska, Katarzyna Gasińska, Mateusz Grybczyński, Mateusz Grymek, Klaudyna Hady, Nadia Issa, Weronika Izdebska, Jadwiga Janowska, Adrian Jaszczak, Mateusz Jaźwiecki, Klaudia Kaczmarczyk, Tomasz Kajszczarek, Arkadiusz Kikulski, Dominika Komowska, Antonina Konopelska, Yulia Krivich, Monika Krzyszkowska, Wiktor Kubiak, Piotr Kutolowski, Mateusz Leźnicki, Paulina Maciejewska, Katarzyna Maluga, Katarzyna Mazur, Marcin Minasowicz, Marcin Mirosławski, Kuba Mozolewski, Maria Nowakowska, Konstancja Nowina Konopka, Karolina Nowosielska, Anna Osetek, Karol Pantelewicz, Justyna Płaczkiewicz, Marta Pociecha, Kaja Rata, Małgorzata Sajur, Jakub Stanek, Maciej Świstek, Magdalena Świtek, Natalia Szemis, Marta Szewczyk, Paweł Tkaczyk, Magdalena Toborowicz-Kuranda, Weronika Tyrpa, Łukasz Ułanowski, Marcin Urbanowicz, Paweł Wieczorek i Dawid Żuchowicz.

Jurorzy drugiej edycji DEBUTS: Regina Maria Anzenberger (A), Luca Desienna (GB), Ron Haviv (USA), Grzegorz Kosmala (PL) i Francesco Zizola (I)

www.docphotomagazine.com/debuts www.facebook.com/debutsbydoc