DEBUTS (edition 2016) – Krakow Photo Fringe

Hotel Anders,s Kraków oraz firma Warimpex serdecznie zapraszają na wystawę fotografii odbywającą się w ramach festiwalu Krakow Photo Fringe

wernisaż: 26.05 2017 r godz 19.00

Wystawa odbywa się w ramach cyklu ANDELS PHOTO i będzie dostępna dla zwiedzających w foyer na 1 piętrze hotelu andel’s w Krakowie do 18.06.2017

Kolejna edycja DEBUTS dobiega końca. Tradycyjnie, ostatnia wystawa prezentująca najbardziej utalentowanych wschodzących© Adam Biernat _ DEBUTS (edycja 2016) polskich fotografów odbędzie się w Krakowie w ramach projektu Krakow Photo Fringe towarzyszącego festiwalowi Miesiąc Fotografii w Krakowie!

W czasach gdy zewsząd otaczają nas obrazy, wskazywanie ludzi nie jest prostym zadaniem. Dodatkowo większość tych obrazów jest nijaka i natychmiast o nich zapominamy przewracając stronę gazety lub skacząc pomiędzy kanałami telewizyjnymi i stronami internetowymi. Jak odkryć najlepsze obrazy w tym oceanie miernoty? Jak sprawić, że dobre zdjęcia dotrą do większej grupy odbiorców? Nasz projekt uruchomiliśmy po to, żeby móc odpowiedzieć na te pytania. Chcemy pokazywać entuzjastów fotografii, którym zależy i których warto obserwować, pomimo faktu, że są dopiero na początku swoich artystycznych dróg, licząc na to, że dzięki naszemu wsparciu ich kariery rozkwitną, a nie okażą się ślepymi zaułkami.

O czym starają się nam powiedzieć wschodzący polscy fotografowie? Co zaprząta ich uwagę? Mówią o rzeczach, które w pewnych momentach są ważne dla każdego z nas: o radości doświadczania dzieciństwa, o samotności po stracie kogoś bliskiego, o lęku przed przyszłością. Obserwują i dokumentują ich najbliższe otoczenie; komentują rzeczywistość, w której żyją. Czasami fotografia pozwala im zaakceptować siebie, a czasami umożliwia ucieczkę do idealnego świata, który sami sobie stworzyli.

Bez względu na to z jaką fotografią mamy do czynienia – dokumentalną, podróżniczą, uliczną, modową czy artystyczną – wszystkie portfolia łączy świadome użycie tego medium. Tych 40 fotografów, których zdjęcia składają się na naszą wystawę i książkę, udowadnia, że fotografia to coś więcej niż tylko zdjęcia. To są uchwycone na zawsze emocje i życiowe doświadczenia. To są chwile pełne radości i łącznik pomiędzy teraźniejszością i przeszłością, jak również świetny prezent dla przyszłości. To komentarz o “tutaj” i “teraz” fotografa. Od nas, odbiorców, zależy, jak ten komentarz odczytamy. Wymaga on od nas otwarcia się na te zdjęcia, przyjęcia punktu widzenia fotografa. Tylko wtedy będziemy w stanie odkodować jego/jej wiadomość. Tylko wtedy zrozumiemy jego/jej sposób myślenia. Tylko wtedy będziemy mogli zobaczyć siebie na tych obrazach. Tak niewiele, a jednocześnie tak dużo.

“Im bardziej zagłębiałem się w historie, obrazy i portfolia, tym intensywność wrażeń rosła. I nagle pojąłem, że nie wpatruję się w ekran mojego laptopa, tylko że z niego wyglądam. Patrzę oczami młodego i utalentowanego Polaka lub Polki. Patrzę na otaczający go świat poprzez intrygujący sposób widzenia jego tajemniczego umysłu. Tym jest dla mnie fotografia. Takiej fotografii szukałem. Fotografii, która mówi nam o istotnych ludzkich sprawach i o otaczającej nas rzeczywistości, ale zawsze opowiedzianych zaangażowanym i wyrazistym głosem fotografów. Bo jeśli niewiele czujemy, gdy robimy zdjęcie, to z całą pewnością niczego nie poczuje ktoś, kto to zdjęcie zobaczy. A jeśli zdjęcie jest zbyt ostre, zbyt precyzyjne, to wtedy nie wzbudzi ono w nikim żadnej refleksji. W wybranych przeze mnie portfoliach odkryłem właśnie to, tę magię, która sprawia, że fotografia jest czymś więcej niż tylko zdjęciami.” (Mads Nissen)

Fotografowie:
Basia Abramowicz, Joanna Bałaś, Adam Biernat, Katarzyna Bojko-Szymczewska, Alicja Brodowicz, Patryk Bułhak, Katarzyna Czerniak, Natalia Dołgowska, Kamil Domański, Tytus Grodzicki, Małgorzata Gwiazdonik, Edyta Jabłońska, Marta Kaczmarek, Julia Kaczorowska, Marta Kiela-Czarnik, Barbara Kosakowska, Katarzyna Kubiak, Magdalena Kuca, Artur Kucharczak, Dominika Kucner, Jacek Laube, Anna Lemke, Paweł Malinowski, Michał Matejko, Jakub Michalec, Maciej Narożny, Ola Nguyen Van, Laura Ociepa, Michał Orliński, Arkadiusz Pisarek, Arek Rataj, Sandra Recka, Marta Rybicka, Wojciech Ryziński, Małgorzata Skrzypczyk, Kamil Śleszyński, Weronika Twardowska, Dominik Witaszczyk, Weronika Woźniak oraz Aleksandra Zinkiewicz

Jury:
Calin Kruse (Niemcy), Petra Leene (Holandia/USA), Mads Nissen (Dania), Moshe Rosenzveig (Australia), Grzegorz Kosmala (Polska)

Organiser | Organizator:
BLOW UP PRESS

Partners of the exhibition | Partnerzy wystawy:
andel’s Hotel Cracow, FOMEI Polska, Foto-Grafika, Medikon Polska

Media patrons of the exhibition | Patroni medialni wystawy:
doc! photo magazine, Szeroki Kadr

www.docphotomagazine.com/debuts

The exhibition is part of | Wystawa jest częścią:
Krakow Photo Fringe

www.krakowfringe.com