Alicji Łukasiak & Grzegorza Drozda Rzeczy Dla Słońca

Serdecznie zapraszamy na wystawę Alicji Łukasiak Grzegorza Drozda ,,Rzeczy Dla Słońca” organizowaną przez Warimpex oraz Hotel andel’s Kraków w ramach w ramach programu ANDEL’S ART. (cykl andel’s presents)

Wernisaż:
07.04.2016 (czwartek), godz. 19:00
Hotel andel’s Kraków, ul. Pawia 3
Wystawę będzie można oglądać w foyer na 1. piętrze hotelu andel’s w Krakowie w dniach 07.04 – 07.05.2016

Wystawa „Rzeczy dla Słońca” pary artystów Alicji Łukasiak i Grzegorza Drozda jest wynikiem długotrwałego nomadycznego projektu artystycznego realizowanego od 2010 roku na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Powodem, dla którego artyści wyruszyli, była potrzeba spojrzenia na własną kulturę z dystansu, niejako z zewnątrz, oraz poszukiwanie inspiracji wynikającej z bezpośredniego doświadczenia. Od tego czasu przemierzyli tysiące kilometrów badając strukturę natury i poszukując form jej wyrazu. Chcieli zdobyć wiedzę oraz inspirację do realizacji prac będących wynikiem kontaktu ze społecznościami zamieszkującymi odległe wyspy. Ich celem był proces twórczy inspirowany kulturą, obyczajem, codziennością ludzi, którzy w dobie globalnych zmian homogenizujących różnice kulturowe wciąż kultywują tradycyjny model egzystencji.

Grzegorz Drozd (ur. 1970) – mieszka w Warszawie oraz w Azji Południowo-Wschodniej.
Artysta wszechstronny, czujny obserwator rzeczywistości, którą opisuje własnym językiem, budując niewygodne i zaskakujące sytuacje, często bez scenariusza. Gracz z konwencją i rytuałem, wyprowadzający sztukę z nawiasu umowności. Manipulator, na własne konto deklarujący: „artysta to dla mnie banita społeczny i przestępca”. Twórca relacyjny, partycypacyjny, autor dzieł będących wehikułem osobistych emocji. W 2010 roku symbolicznie „opuścił” kulturę zachodu, kierując swą nomadyczną wędrówkę w stronę dalekiego południa Azji, poszukując „Utraconego Raju”. Od tego czasu porusza się ,,w przestrzeni kulturowo otwartej”.
W latach 1992-1995 studiował na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Ukończył Wydział Malarstwa i Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2007.
Brał udział w kilku rezydencjach artystycznych, kilkukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ostatnim czasie można było zobaczyć jego indywidualne wystawy, „Zmory”, w CSW Zamek Ujazdowski oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą – w krakowskim MOCAKu, Znakach Czasu w Toruniu, Waterside Contemporary w Londynie, BACC w Bangkoku, Art Biennale w Yogyakarcie czy Gare Sauveur we francuskim Lille.
Od 2003 współtworzy z Alicją Łukasiak projekt Zmiana Organizacji Ruchu (ZOR) zorfoundation.org.

Alicja Łukasiak (ur.1975) mieszka w Warszawie oraz w Azji Południowo-Wschodniej.
Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W 2000 uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni litografii prof. Piotra Lecha. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Wyszehradzkiej.
Od 2003 współtworzy wraz z Grzegorzem Drozdem projekt Zmiana Organizacji Ruchu (ZOR) zorfoundation.org. Brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą: Miejsce Projektów Zachęty, Centrum Rzeźby Polskiej, Art Biennale w Yogyakarcie.
Artystka jest zainteresowana naturą, w której analizuje człowieka jako gatunek dominujący. Z jednej strony ukazuje jego destrukcyjny wpływ na środowisko, a z drugiej stara się ukazać piękno i różnorodność życia. Życie jest dla niej zagadkowym fenomenem a twórczość artystyczna formą emocjonalnej opowieści. W jej pracach fauna i flora ulegają personifikacji, dzięki której owady czy rośliny podlegają prawom narzuconym przez nadrzedną formę egzystencji – człowieka.