ZUZANA LAZAROVA OUT FROM THE SHADOW / WYJŚCIE Z CIENIA – KRAKÓW

Wystawa oraz wieczór poetycki z udziałem Radka Krzyżowskiego

Wernisaż: 24.04.2014 godz. 19.00
Koncert zespołu Music Way godz. 20.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie ze sztuką Zuzany Lazarovej Out from the shadow. / Wyjście z cienia to kolejna wystawa fotografii organizowana przez andel’s Hotel Kraków oraz firmę Warimpex, w ramach cyklu ANDELS PHOTO.
W trakcie wernisażu Radek Krzyżowski odczyta wiersze artystki, a o godzinie 20.00 odbędzie się koncert zespołu Music Way.

Wystawę będzie można oglądać w andel’s Hotel Kaków w dniach 24.04.2014–15.05.2014.

Według powszechnych wyobrażeń fotografia tworzy odbicie rzeczywistości, cienie obiektów. Jednak obecnie sama staje się90cmx90cm, DIBOND (7) rzeczą, artefaktem, powstającym nie tylko dzięki procesowi technologicznemu, ale dzięki magicznej operacji, która wydobywa z realności nową realność, czasami bardziej, a czasami mniej analogiczną do tej pierwotnej. Fotografia zatrzymuje powierzchnię świata i – co już znacznie rzadsze – również to, co jest pod nią: drażliwą strukturę, w której aż roi się od kształtów i znaczeń niedających się pojąć klasyczną logiką, ale możliwych do odczucia i odgadnięcia. Zuzana Lazarová poprzez swoje metamorfozy strachu, dotkliwą cielesność i wręcz frenetyczne ukazywanie nieobecnych przedmiotów pożądania, w których odniesienia erotyczne przeplatają się z motywami roślinnymi i zwierzęcymi, odsłania widok tego, co inaczej pozostałoby przed nami w ukryciu: niepokojącą urodę świata, która często jest dla nas dostępna już tylko poprzez sztukę.

Zuzanna Lazarova młoda czeska fotografka i poetka. Urodzona w 1986 ukończyła fotografię w Instytucie Komunikacji Wizualnej i Sztuki w Pradze oraz historię i teorię sztuk pięknych w Brnie. W centrum jej zainteresowań znajduje się czeska awangarda w okresie międzywojennym, a więc w czasie, gdy powstały liczne literackie i literacko-artystyczne ugrupowania, z których większość niestety nie przetrwała II Wojny Światowej. Jest członkiem Czeskiej Grupy Surrealistów. Zuzana Lazarova brała udział w wielu wystawach między innymi w Międzynarodowej Wystawie Sztuki Surrealistycznej JINÝ VZDUCH, czy FOTO EXPO 2013 w Pradze. Jej poezja została opublikowana w antologii najlepszych czeskich poematów 2013. Wszechstronność zainteresowań i umiejętności pozwala realizować jej bardzo różnorodne projekty. Opracowała między innymi animacje i sceny do ostatniego filmu Jana Švankmajera Przeżyć swoje życie (Přežít svůj život) czy projekt składu i ilustracji dla magazynu krytyczno-teatralnego HYBRIS. Zuzana Lazarova i Vaclav Švankmajer prowadzi galerię Gambra, która skupia się na współczesnej sztuce surrealistycznej oraz art brut. Od czterech lat współpracuje z magazynami Analogon i A2.

www.zuzanalazarova.com
www.facebook.com/ztlazar