Nowe Legendy Miejskie

Serdecznie zapraszamy do Hotelu andel’s Kraków na wystawę „Nowe Legendy Miejskie” Urszuli Tarasiewicz organizowaną przez Hotel andel’s Kraków oraz firmę Warimpex w ramach cyklu ANDELS PHOTO.

wernisaż: 24 września 2015 r., godz. 19.00
wystawa czynna do 1 listopada 2015 r.
Hotel andel’s Krakow
ul. Pawia 3

kuratorka wystawy Agnieszka Gniotek

Wystawę będzie można oglądać w foyer na 1. piętrze hotelu andel’s w Krakowie w dniach 24.09.2015 -1.11.2015

Urszula Tarasiewicz – jedna z najciekawszych artystek młodego pokolenia, posługujących się medium fotografii. Ukończyła fotografię na łódzkiej Filmówce. Znakiem rozpoznawczym jej twórczości są minimalistyczne fototapety, które otwierają przestrzeń i stwarzają iluzję horyzontu. „Nowe Legendy Miejskie” to cykl zdjęć wielokrotnie prezentowany i nagradzany m.in. w Niemczech i Norwegii. Jego „strażacki” wątek wszedł w skład andel’s Contemporary Art i jest stale prezentowany w przestrzeniach andel’s Hotel w Łodzi.

O wystawie:
Praga nadal jest najbiedniejszą dzielnicą Warszawy, ale dekadę temu jej potencjał odkryli artyści. Zaczęły powstawać pracownie, kawiarnie, galerie. Na stary klimat nałożyła się dynamika młodych, aktywnych ludzi. Dzięki nim praska bieda została dostrzeżona i nazwana. Powstało kilka fundacji. Ich aktywność przede wszystkim kierowana jest do dzieci. Z nimi pracować jest łatwiej, choć i one działania społeczników przyjmują z dużą rezerwą.
Nowe Legendy Miejskie to inicjatywa Fundacji Moma Film. Cykl działań, w ramach których, dzieci z najuboższych praskich rodzin brały udział w warsztatach kreatywnych. Na zajęciach literackich, wymyślały fikcyjne historie, dotyczące ich miejsca zamieszkania. Kolejno opowieści stały się scenariuszami filmów, kręconych z udziałem dzieci. W ten sposób powstały relacje o przygodach dentystów z ul. Ząbkowskiej czy fryzjera z Targówka.
Urszula Tarasiewicz oficjalnie w projekcie Nowych Legend Miejskich pracowała jako asystentka podglądu filmowego oraz fotosista. Nieoficjalnie warsztaty wciągnęły ją maksymalnie. Była kierowcą, dbała o catering i rozwiązywanie dziecięcych problemów. Zafascynowana obserwowała radość, z jaką dzieci przeistaczają się w bohaterów bajek. To zdecydowało o powstaniu projektu fotograficznego Nowych Legend Miejskich, który nie jest dokumentacją warsztatów, a autonomiczną prezentacją.
Na wyjątkową estetykę zdjęć Uli Tarasiewicz złożyły się trzy czynniki. Pierwszym, może najmniej ważnym, jest technika – zdjęcia realizowane średnioformatowym Hasselbladem mają szczególną magię, i w swoim obrazowaniu nobilitują modela. Dawno już wiadomo, że prawda fotografii nie istnieje. Nie istnieje obiektywizm. Ula, realizując cykl, nie chciała być obiektywna. To drugi czynnik: jej autorski sposób widzenia. Mamy tu do czynienia z kostiumem i stylizacją, zrealizowaną na potrzeby filmu. To jednak, co zaproponowała Urszula swoim modelom, to więcej niż możliwość kolejnej odsłony aktorskiego zadania, tym razem przed aparatem. Stworzona przez Ulę „scena“ jest większa, jest sceną życia. Jej mali bohaterowie to poważne, ale zadowolone z siebie osoby. Dzieci są tutaj dojrzałe i mądre, szczęśliwe i spełnione. I wreszcie trzecia rzecz – sami bohaterowie zdjęć. W takich dzielnicach jak Praga dojrzewa się szybciej, bardzo wcześnie zaczyna się rozwiązywać dorosłe problemy i podejmować decyzje. Nie ufa się byle komu. Nawet jeśli obcy jest miły i daje przysłowiowego cukierka, to i tak zawsze pozostaje obcym. Na zdjęciach Uli Tarasiewicz dzieci nie czują się obco, pozbyły się dystansu. Są u siebie, i są z tego dumne. Uli udało się osiągnąć prawdę, ponieważ pozwoliła dzieciom zaprezentować się, tak jak tego chciały. Dała im „scenę“ i nie kryła sympatii.
W 2012 r. ukazał się pierwszy autorski album fotograficzny Uli Tarasiewicz, zawierający jedną z historii z „Nowych Legend Miejskich“. To limitowana, numerowana edycji kolekcjonerka, w twardej okładce, będąca pierwszym tomem z serii publikacji kuratorskich, wydany przez Art Galerie Siegen i Tomasa Kellnera. Towarzyszył on wystawie Nowych Legend Miejskich, jaka odbyła się w Art Galerie Siegen w 2012 r. Później ekspozycję można było zobaczyć w Oslo i Wypiekach Kultury w Warszawie.
Obecnie Ula Tarasiewicz pracuje nad wystawą i albumem kolekcjonerskim, które poświęcone będą tematyce łódzkiej. Projekt obejmuje zdjęcia z kamienic przy ul. Ogrodowej i Rynku Bałuckiego, a także prezentuje ich mieszkańców oraz pozostałe po nich przedmioty, pozostawione po eksmisjach i wysiedleniach, sprzedawane na rynku, kolekcjonowane w domach niezamożnych Łodzian.
Agnieszka Gniotek

Urszula Tarasiewicz (ur.1975 r.) fotograf, organizator wydarzeń muzycznych. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi na kierunku fotografii. Swoją drogę jako fotograf zaczęła dyplomem zrealizowanym pod kierunkiem prof. W. Prażmowskiego. Wykorzystała w nim zapomnianą konwencję fototapety. Żyje i pracuje w Polsce i Norwegii. Tam też zdobywała doświadczenie zawodowe na planach filmowych.
Tarasiewicz jako dokumentalistka jest wrażliwym obserwatorem otoczenia, w zdjęciach nobilituje elementy absurdalne i marginalne. Życie w industrialnej Łodzi wpłynęło na jej poszukiwania piękna w kiczu, koloru w szarościach i szczęścia w ludziach, którzy go nie mają. Fotografuje prosto, surowo, ascetycznie. Zapisuje na negatywie momenty, które są znakiem swojego czasu i bez upiększeń opisują otoczenie. Kiedy fotografuje ludzi, pozwala im odgrywać wymyślone role, nie tworzy portretów psychologicznych, a zachęca do kreowania sytuacji na potrzebę chwili.
Fotografie z cyklu „Nowe Legendy Miejskie” można oglądać w kolekcji andel’s hotel w Łodzi. Zostały nagrodzone w kategorii Portret w konkursie Curator’s magazynu Photo District News (2010); otrzymały New Talent Award niemieckiego FotoMagazine (2012), nagrodę Ars Victiria Book Award przyznaniej przez Photographer’s Network w Niemczech (2012); wygrały konkurs norweskiego magazynu Fotografii.no na publikację i wystawę Interfoto 17#Debutantutstilling w Oslo (2012). Dotychczas były prezentowane min. Milk Gallery New York (2010) , w Art Galerie Siegen (2012), w Bølgen & Moi Briskeby Oslo (2012),oraz w Wypiekach Kultury w Warszawie (2013).

Inne serie zdjęć Urszuli Tarasiewicz można było zobaczyć m.in. na grupowej wystawie „Critiral Mass” w USA (2012); serię „The future is so bright”, wykonaną w Norwegii podczas stypendium na Halsnøy Kloster prezentowano na wystawie grupowej w Norwegii (2013) oraz na wystawie pt. „Ja to ktoś inny” w Warszawie kurator Klima Boheńska (2015). Zdjęcia Tarasiewicz pojawiły się gościnnie w Wiedniu na grupowej wystawie „Call me on Sunday” kuratorowanej przez Ursulę Marię Probst w Galerii Krinzinger (2014), w Jam Factory w Oxfordzie (2014), na wystawie „Face to Face” w Stuttgartcie (2014). Urszula Tarasiewicz jako jedna z dwojga Polaków zakwalifikowała się w 2015 do prestiżowego przeglądu portfolio w Nowym Jorku, organizowanego przez New York Times.