Izabela Chamczyk – Zatrucia

Serdecznie zapraszamy dnia 19.03.2015 do hotelu andel’s Kraków na wystawę Izabeli Chamczyk Zatrucia organizowaną przez andel’s Hotel Kraków oraz firmę Warimpex. Wystawa odbywa się w ramach cyklu ANDEL’S PRESENTS.

kuratorka wystawy Małgorzata Garapich

wernisaż godz 19.00

performance godz 20.00

Trucizna to substancja, która po dostaniu się do organizmu w odpowiedniej dawce powoduje szereg patologicznych zmian w jego funkcjonowaniu: przez trwałe uszkodzenie, aż po śmierć. Zatrucie jest zatem całym zespołem objawów chorobowych, które manifestują się w ustroju poddanym działaniu szkodliwego środka. Na obrazach Izabeli Chamczyk obserwujemy ten proces w dużym zbliżeniu. Jej prace przypominają kadry wycinane przez okular mikroskopu, pod którym oglądamy malarską tkankę wystawioną na działanie trucizny. Nie dziwią zatem nacieki, chorobowe wykwity, chropowate i łuszczące się powierzchnie. Obrazy Chamczyk przypominają zestaw przekształconych w preparaty wycinków malarskiego ciała, poddawanych skrajnie wyczerpującym eksperymentom w laboratorium bezwzględnego badacza.
Taka praktyka nie jest dla Chamczyk niczym nowym. Podczas zrealizowanej przez artystkę w 2013 roku akcji „Wojna dwunastomiesięczna” i jej odsłony, jaka miała miejsce w CSW „Znaki Czasu” w Toruniu, powstał spektakularny cykl „Unicestwienie”. Zamknięte w skrzynkach z plexi płótna były systematycznie zalewane farbą, a następnie porzucone na pastwę czasu i procesów gnilnych. Powstały a właściwie nadal powstają prace rozpięte między niezakończonym procesem twórczym a fizycznym unicestwieniem obrazu jako obiektu. Dla widzów o mocnych nerwach do zobaczenia w pracowni artystki.

Malarstwo Izabeli Chamczyk niesie ze sobą silny ładunek emocjonalny oraz ślady bezpośredniego użycia tego ładunku. To część bezwzględnie szczerej, niewystudiowanej postawy artystki wobec odbiorcy jak i siebie samej. Dlatego nawet, kiedy Chamczyk deklaruje, że nareszcie maluje po prostu, oznacza to poruszanie się po ekstremach. Stąd zatrucia. Stąd przekraczanie granic fizycznej wytrzymałości płótna. Lucio Fontana ranił i dziurawił powierzchnie swoich obrazów. Chamczyk na te rany sypie sól, leje strumienie gęstej farby w jaskrawych kolorach. Przez jej prace przepija energia o silnie erotycznym zabarwieniu. Niepohamowana, toksyczna i niszczycielska. Tym bardziej imponująca jest zręczność i dojrzałość artystki, które pozwalają jej zachować równowagę. Naruszanie przez Izę Chamczyk granic (od emocjonalnych, przez cielesne, po instytucjonalne) jest konsekwencją przyjętej przez artystkę strategii. Wynika ona z przekonania, że skoro najsilniejszym impulsem popychającym ją do pracy jest intuicja, zaufanie jej to kwestia zachowania spójności wewnętrznej oraz zwykłej uczciwości. Uczciwości, która należy się samej artystce, ale przede wszystkim odbiorcy. /Małgorzata Garapich

Izabela Chamczyk (ur. 1980) ukończyła malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu. Malarka-performerka-buntowniczka. Tworzy sztukę procesualną. Pracuje w wielu mediach redefiniując ich granice, angażując przy tym silne, nieraz skrajne emocje. Jednym z takich projektów była zrealizowana przez artystkę w 2013 roku „Wojna dwunastomiesięczna”. Jej akcja podejmowała zagadnienia miejsca artysty na rynku sztuki i w środowisku instytucji kultury, poszukiwania przestrzeni i uznania dla własnej twórczości oraz bezkompromisowej konfrontacji z odbiorcą.

Izabela Chamczyk jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i finalistką prestiżowych konkursów takich jak: 10. konkurs im. E. Gepperta we Wrocławiu, 6. Triennale Młodych w Orońsku czy konkurs Fundacji Vordemberge – Gildewart w MOCAK’u. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych oraz działań zbiorowych np.: w Galerii SCC w Isfahanie (Iran), Galerii Entropia we Wrocławiu, GSW w Opolu, BWA w Zielonej Górze, CSW w Toruniu, Festiwalu w Sokołowsku, ERARTA w Sankt Petersburgu (Rosja).

Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą.

www.izabelachamczyk.com

Wystawę będzie można oglądać w foyer na 1. piętrze hotelu andel’s w Krakowie w dniach 19.03-12.04.2015