DEBUTS (edition 2014) @ Krakow Photo Fringe

Hotel Anders,s Kraków oraz firma Warimpex serdecznie zapraszają na wystawę fotografii odbywającą się w ramach festiwalu Krakow Photo Fringe

wernisaż: 16.05 2015 r

Wystawa odbywa się w ramach cyklu ANDELS PHOTO i będzie dostępna dla zwiedzających w foyer na 1 piętrze hotelu andel’s w Krakowie do 14.06.2015.

Wystawa DEBUTS (edycja 2014) to prezentacja 36 laureatów pierwszej edycji projektu o tej samej nazwie. Celem tego firmowanego przez internetowe czasopisma fotograficzne – „doc! Photo magazine“ i „contra doc!“ – projektu jest wspieranie wschodzących polskich fotografów w początkowym etapie ich kariery. Po raz pierwszy prace zaprezentowano na wystawie, której wernisaż odbył się 18 lipca ubiegłego roku na 35. piętrze Warsaw Trade Tower. Od tamtej pory wystawa była pokazywana we Wrocławiu i Toruniu.

Wystawa DEBUTS to szerokie spojrzenie na współczesną polską fotografię. Prace wskazują, że nie naśladuje ona zagranicznych trendów, nie powiela maniery artystycznej czy tematów, które dominują na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Polscy wschodzący fotografowie opowiadają głównie o bezpośrednio otaczającym ich świecie. Nie boją się podejmować trudnych tematów. Mówią o nich szczerze i bez sztucznego skrępowania. Wśród nich dominuje człowiek i jego miejsce w danej przestrzeni, jego relacje z nią, jak również z grupą, w ramach której funkcjonuje. Coraz częściej autorów fascynuje styk środowiska naturalnego ze światem będącym dziełem człowieka. Dokumentują je neutralnie, nie poddając ocenie. Nie ma tu zdjęć robionych pod publiczkę, liczących jedynie na efekt. Jest za to przemyślana wizja rzeczywistości, tej przetworzonej i tej stworzonej od podstaw. Fotografowana świadomie, z ciekawością świata i z dużą wrażliwością wizualną.

Fotografowie: Mateusz Baj, Marcin Bańdo, Ewa Behrens, Magdalena Borowiec, Jan Cieślikiewicz, Marta Cieślikowska, Mariusz Drezniak, Edyta Dufaj, Marlena Jabłońska, Karolina Kamycka, Magdalena Kącikowska, Anna Kieblesz, Marcin Kwiecień, Anna Liminowicz, Bartek Lurka, Tomasz Łaptaszyński, Robert Mainka, Gabriel Orłowski, Jerzy Piątek, Patryk Pietras, Igor Pisuk, Maciej Przemyk, Dawid Rus, Krzysztof Sienkiewicz, Filip Skrońc, Panda Aleksandra Staniszewska, Agnes Szedera, Olga Świątecka, Marta Wapiennik, Bartek Warzecha, Agnieszka Wąsik, Natalia Wiernik, Anna Witkovska, Wiktoria Wojciechowska, Gosia Ziębinska oraz Katarzyna Zolich.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie docphotomagazine.com/debuts.

Jury:Filip Ćwik, Anna Fronckiewicz-Spodnik, Grzegorz Kosmala, Maciek Nabrdalik, Rafał Milach, Agnieszka Olszewska, Katarzyna Żebrowska

www.docphotomagazine.com